Jdi na obsah Jdi na menu
 


I v Českém Těšíně slavily MDŽ

29. 3. 2013

Tak, je za námi neděle 3.března 2013, je za námi pěkné nedělní odpoledne, které jsme si zpříjemnili vystoupením Havířovských babek. Letos po mnoha letech se rozhodly dvě ženy, že udělají malé posezení ke Dni žen. Ujaly se toho Vierka Karabová a Jana Jurčagová. Úkolů bylo spousty, objednat sál v KaSS Střelnice v Českém Těšíně, objednat vystoupení souboru Havířovské babky, zajistit pro ně autobus, který je přiveze i odveze zpět do Havířova. Daly se ženy do práce,sepisovaly rozpočet, který musel být velmi mírný v nákladech, dumaly nad malým občerstvením, co podat ke kávě. No, bylo toho spousty,nachystaly se květinky, pro které musela jedna z organizátorek dojet autobusem. Protože ,co " čert nechtěl",  začalo stávkovat osobní auto. A nepojede,a nepojede. Tak rychle na linkový autobus v neděli zrána, poklusem pro objednaných 40 kytiček, všechno vzít do náruče a poklusem přes celý Třinec k autobusové zastávce vzdálené více jak 2 km. Ne nadarmo se bývalá skupinová vedoucí PO SSM, dnes Pionýr, řídí heslem "ve zdravém těle zdravý duch".

V neděli se doma připravovala čertovská pomazánka, kde česnek musel určitě být, upíra zlého odpudit. Zapojilo se mládí do práce, zase jednou se vyplatila dobrá výchova, kdy mladší syn pochopil, že je třeba pomoci nejen s odnosem všech kabel do taxíku, ale žádá se jeho pomoc při přípravě chlebíčků, podávání kávy, roznášení zákusků, mytí nádobí.

A bylo to celé velmi hezké, Havířovské babky zklidily velý aplaus, byly neskutečně vynikající. To dlouho komunisté a příznivci KSČM nezažili, tak vynikající program. Slezské písničky, havířské vtipy zněly hodinu sálem. Pěkné kroje. Náš předseda Jura Gabrhelík rozdával ženám kytičky, přidal veselé vyprávění, historky úsměvné ze života. Vše jsme dokumetovali, pobíhala jsem já s fotoaparátkem, pobíhal Vilém, vše natáčel šikovný mladý "chlopek",který dojel z Ostravy. A jak se tak člověk díval, tak mi nedalo, abych se nezeptala na jméno.No a ejhle,ono to byl mladý Tvardek. Pěkně jsme se všichni culili do kamery, honem uhladili poletující vlasy, no chceme vypadat hezky. Snad tedy čočka nepraskla.

Janka Jurčagová

 mdz-2013-cesky-tesin.jpg

mdz-2013-cesky-tesin_2.jpg

mdz-2013-cesky-tesin_3.jpg