Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Havel - člověk nebo Bůh?

26. 12. 2011

Největší Čech v historii, největší státník, nejlepší prezident, politik, filosof…….Takovýchto nej i mnoho dalších poct se nyní ještě více dostává osobě bývalého prezidenta naší země Václava Havla v souvislostí s jeho smrtí, která se stala doslova jedinou žhavou a tou “nejdůležitější” událostí právě končícího roku, která nabyla doslova “mezigalaktického” významu. To zda-li jí byla či ne nechám na posouzení každého s občanů, kteří s obavami vyhlížejí příchod nového, krizového roku.

Osoba Václava Havla i jeho působení coby prvního porevolučního prezidenta ČR je pro mě rozporuplná. Pravda a láska nezvítězili nad lží a nenávistí jak tvrdil, ba naopak. Komunisté nelhali když varovali národ v listopadu 1989 před nezaměstnaností, tzv. ”králikárny” jsou dnes byty I. kategorie, protože jiné se za dvaadvacet let polistopadových vlád ani nepostavily. Nebyli to komunisté,ale Václav Havel, který lhal když v listopadu 1989 sliboval, že se naše země již nikdy nestane členem jakéhokoliv vojenského paktu a požadoval zrušení nejen Varšavské smlouvy, ale i NATO do kterého jsme nakonec “demokraticky” a bez možnosti referenda, především díky němu vstoupili.A nebyli to komunisté, kteří díky neuváženým a divokým porevolučním amnestiím dovolili propuštění mnoha kriminálníků, vrahů a zlodějů. Byl to pan Havel.

Nemohu souhlasit ani s těmi kteří tvrdí,že Václav Havel byl “mírotvůrce”,který by si zasloužil Nobelovu cenu za mír když právě on podporoval tzv. ”humanitární bombardování” bývalé Jugoslávie, při kterém zahynuli tisíce civilistů nebo jiná jeho oblíbená a “krvavá” vojenská dobrodružství,která zanechala neméně mrtvých atˇ už v Iráku či Afghánistánu, která ovšem sloužila pouze k vyprázdnění amerických vojenských skladů a jejím ekonomickým zájmům. Takovýto “humanista” nemůže dostat cenu za mír!

Odmítám také jakékoliv heroizování osoby pana Havla,které připomíná novodobé budování kultu osobnosti s následnými návrhy na přejmenování názvů ulic,budov nebo letišť,které bude jako vždy stát občany spoustu času a starostí.Snad nejsem sám komu tohle všechno až nápadně připomíná tu "strašnou” předlistopadovou dobu s pompézními pohřby např. Klementa Gottwalda a přejmenováváním ulic, ale i podniků po významných představitelích tehdejšího režimu. Připadá mi, že Václav Havel nebyl občanem, člověkem, ale snad Bohem!

Stejně tak ale odmítám přát nebo oslavovat nečí smrt! Ani já nepatřím k příznivcům Václava Havla a ačkoli se s jeho názory nikdy neztotožním, respektoval jsem je. Proto se i já musím distancovat od odpor ného chování SMKČ, které nemá s KSČM nic společného a které místo toho aby v současné době kdy bude třeba víc než kdy jindy získávat mladé příznivce pro komunistickou stranu, pomáhalo, škodí kde se dá a vrhá špatné světlo jak na stranu tak na mladé komunisty, mezi které se řadím i já. Koneckonců souhlasím s názory uvedenými v článku předsedy Komise mládeže ÚV KSČM Zdeňka Milaty v Halo novinách ze dne 22.12.2011.


René Závišek, mladý člen a zastupitel KSČM, Orlová