Jdi na obsah Jdi na menu
 


KSČM - jediná strana, která chodí mezi lidi!

Více než čtyři desítky občanů se sešli ve středu 23.11.2011 v Hospodě Baronka v Orlové - Porubě na akci, kterou pořádala Městská organizace KSČM Orlová, a která měla možná až trochu zbytečně formální název “veřejná schůze”. Pro upřesnění se jednalo o setkání místních občanů s místostarostou Orlové s. Miroslavem Koláčkem a jejími dalšími šesti zastupiteli za KSČM a potěšující byla také úcast krajského zastupitele Moravskoslezského kraje Henryka Małysze.

Musím se přiznat, že nejen já jakožto jeden z organizátorů akce, ale i ostatní zastupitelé, jsme měli obavy z nízké účasti. Vždyť současná politická a ekonomická situace většiny občanů s blížícím se novým rokem a oprávněnými obavami co dalšího kromě zdražování a utahování opasků vedle stále více skloňovaného slova krize přinese, ke schůzování a většímu zapojení lidí do veřejného dění příliš nevybízí. Ovšem téměř zcela zaplněná hospoda byla prvním velmi příjemným překvapením.

V úvodu akce jsme vysvětlili proč konáme takové setkání v hospodě a ne v uzavřeném sále kulturního domu. Nejen politika, ale i každodenní problémy a starosti lidí se řeší právě v hospodách a restauracích a proto proč neuskutečnit takovou akci v hospodě? A dokonce se svými politiky? Ne však jako akci pro uzavřenou společnost, ale za plného provozu! Kdo chtěl mohl poslouchat a diskutovat, kdo ne, mohl se dál věnovat například kulečníku nebo sportovnímu přenosu v televizi. Druhé příjemné překvapení - zapojili se všichni, kulečnikáři i stálí “štamgasti”.

Po úvodu se naplno rozběhla diskuse s otázky občanů na své zastupitele. Nutno dodat, že to zpočátku vypadalo, že se nikdo s přítomných ptát nechce, ale dotaz jednoho z občanů na životaschopnost koalice KSČM a ČSSD na místní radnici odstartoval doslova “smršť “ otázek a místy také bouřlivější, ovšem stále slušnou diskusi s různými názory a připomínkami občanů. Probíralo se vše, problémy s parkováním, výstavba obchodních center, provoz kina a letního koupaliště, ale také investice do místní části města, která je považována trochu neprávem za okrajovou, do oprav chodníků či revitalizace orlovského lesoparku. Stranou nezůstala ani problematika heren a hracích automatů a v místní části a nutno dodat, že nejen zde, vysoká kriminalita a s tím spojená otázka na řešení problematiky sociálně nepřizpůsobivých občanů. Právě ta, jak se jistě dalo očekávat vyvolala bouřlivější část diskuse. Pravdou je, že ačkoliv jsem měl diskusi řídit, neměl jsem důvod a přiznám se, že jsem do ní ani nechtěl příliš zasahovat nebo ji snad přerušovat. A právě k této problematice vystoupil jeden z místních štamgastů, který jak správně řekl, tuto věc, ať chceme nebo ne, zastupitelé nevyřeší, pokud jí nezačne řešit centrální moc, tedy vláda a parlament a připomněl, že zatímco se přeme o neřešitelné tak v historickém jádru Orlové se chystá demolice velmi cenné budovy, kterou by město rádo odkoupilo a zrekonstruovalo, ale její soukromý vlastník trvá na svém - zmizení s povrchu země! A jak správně v závěru svého vystoupení podotknul, takových akcí se moc nevidí a KSČM je jediná strana, která chodí mezi lidi!

Zajímavé a pro občany jistě přínosné bylo také vystoupení krajského zastupitele Henryka Małysze, který přítomné informoval například o zajištění dopravní obslužnosti kraje, ale také o krajském zdravotnictví a tedy o zachování orlovské nemocnice jejímž zřizovatelem je kraj, což bylo také zásluhou krajských zastupitelů KSČM, čímž se ukazuje, že komunisté plní svůj krajský volební program - zachování a dostupnosti zdravotní péče.

Na závěr vystoupila předsedkyně orlovských komunistů a zastupitelka města s. Pustelníková, která kromě poděkování občanům za úcast na akci připomněla, že byť se vláda snaží pozastavit činnost komunistické strany tak komunisté budou dál chodit mezi lidi a naslouchat jejím názorům a hájit jejich zájmy a jak správně uvedla, všechny problémy obyčejných lidí začaly cinkání klíči v listopadu 1989.I po oficiálním ukončení byl o diskuse občanů s jednotlivými zastupiteli zájem. Pochopitelně nejvíce žádaným u přítomných byl místostarosta Orlové s. Koláček, který doslova nestíhal a putoval od stolu ke stolu, aby odpovídal na nejrůznější otázky a připomínky. 

Celkové dojmy z akce? V prvé řadě velmi pozitivní kromě již zmíněné dobré účasti, bylo také to, že se neobjevila ani jedna invektiva proti KSČM a jejím přítomným zastupitelům, byť jistě ne všichni z přítomných občanů byli sympatizanti nebo voliči komunistické strany. Ukazuje se tedy, že nás občané berou jako relevantní politickou sílu, která je zastoupena ve vedení města a na antikomunistickou již obehranou písničku dvaadvacet let po majetkovém převratu nereagují.

S diskusí s občany na akci vím, že vyjadřují obdiv nad takovými akcemi, chtějí abychom chodili i do okrajových částí města a informovali o činnosti komunistické strany nejen ve vedení města, ale i kraje a tím získávali nové sympatizanty jak mezi mladou tak starší generací. A je dobré, že je děláme nejen před volbami!

Příkladem může být jeden můj devatenáctiletý kamarád, který se akce také zúčastnil a který se bál, jak sám přiznal v diskusi vystoupit, ale po jejím skončení se dal do rozhovoru s našim místostarostou. A výsledek? Jeho slovy: “máte dobrého místostarostu, sympaťáka a jste strana s dobrými názory i lidmi”. Musím říct, že příjemné zjištění, protože vím, že o politiku se nikdy nezajímal a o naši stranu už vůbec ne i když věděl, že jsem komunista.

Při odchodu se mě někteří z úcastníků ptali, kdy bude další takové setkání, tentokrát třeba s našimi poslanci a dalšími představiteli KSČM. Za orlovské komunisty a doufám, že nejen za ně, mohu říct, že již teď  připravuji se svými soudruhy další akci, která proběhne zřejmě na jaře příštího roku, spojenou třeba s opékáním špekáčků a mohu slíbit, že KSČM bude dál pořádat taková setkání s lidmi a pro lidi!!!

 

René Závišek