Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reakce na článek „Antikomunisté (by) se zaradovali!?!

22. 2. 2012

Pane Závišku,
přečetl jsem si dnes v Haló novinách váš článek „Antikomunisté (by) se zaradovali!?!“ Pocházím ze stejného kraje, jako vy, v Orlové jsem se dokonce narodil, členem komunistické strany jsem (od svých osmnácti) již více než 45 let, a tak mi dovolte, abych vám k tomuto článku poslal několik poznámek a požádal vás, abyste se nad nimi alespoň zamyslel.

 

1) Komunisté jsou dozajista humanisty, nikoli však pacifisty, jak ve svém článku suverénně tvrdíte. Doporučil bych vám proto blíže se seznámit s tím, co vlastně je pacifismem a pro doplnění také prostudovat něco o tom, co jsou ve smyslu ML teorie války spravedlivé a nespravedlivé.

2) Pokud jde o Jiřího Dolejše, pak, pokud je mi známo, stojí tato věc obráceně, než ji zmiňujete: Dolejš totiž po důvodném obvinění z korupčního jednání přislíbil, že svou nevinu prokáže u soudu, na základě žaloby, kterou proti tomuto obvinění podá. K tomuto však doposud nedošlo. Máte-li v této věci čerstvější informaci, budu rád, když se o ni se mnou podělíte.

3) V souladu s názory současného vedení KSČM se vyjadřujete velmi kriticky o SMKČ, a jako důkaz své kritiky je stavíte do neexistujících situací před brány závodů ve Slezsku, kde, dle vašich představ, vybalují na dělníky ideologické poučky o Stalinovi nebo Gottwaldovi… To vám přijde fér? K něčemu podobnému snad došlo? Anebo snad je tomu tak, že vy s vašimi soudruhy se tam takto stavíte a vybalujete na ně něco jiného, takže všichni pak horempádem vstupují do KSČM anebo alespoň v drtivé většině volí KSČM? Vy i já dobře víme, že opak je pravdou a členů i voličů KSČM valem ubývá. Pokud se mýlím, pak mi, velmi prosím, prozraďte, co vlastně jim takto sdělujete.

4) Kojzarův rozhovor s Danou Lysákovou v Kojzarově pravdě z 30. ledna 2012 jsem četl. Liberecká zastupitelka v něm demagogicky prohlašuje, že ..."Tu mámu, která není schopna vyjít od výplaty k výplatě, fakt netrápí, jestli se handrkujeme o Gottwalda či revizionismus, ale to, jestli bude schopna uhradit nehorázný nájem, aby jí zůstala střecha nad hlavou... ...Máme motto "S lidmi pro lidi" a tak s nimi řešme to, co opravdu potřebují. A věřte, že je to daleko těžší a náročnější než diskuse o ideologii…“
Jenže ta prostá duše nechápe, že to všechno spolu velmi úzce souvisí a že neprincipiální způsob řešení uplatňovaný současným vedením KSČM, který není schopen definovat jasné cíle, či zhodnotit a využít úspěchy z minula, je již léta cestou nikam, která oné mámě nemůže pomoci ani náznakem. A pokud to „řešení“ spočívá jen ve formulaci a pojmenovávání problémů, pak si buďte jist, že ti, kteří je pociťují „na vlastní kůži“ je znají i bez toho víc než dobře. A pokud by snad se za řešení měly považovat jalové výzvy vládě k odstoupení prostřednictvím nekomunistické SPaS a účast na jejich „poutích“, nebo zcela nekomunistický Socialismus v 21. století, tak těm mámám by už snad pomohlo víc dát na modlení v nejbližším kostele… Nebo se snad mýlím a něco opravdu podstatného mi v tom rozhovoru s D. Lysákovou, o kterém se s takovým nadšením zmiňujete, uniklo?

5) V dalším odstavci píšete cosi o účinných a trvale udržitelných řešeních problémů, patrně prostých pracujících lidí. Napsal jste to tak, že z toho vyplývá, že KSČM takovýmito řešeními disponuje. Bohužel, nic takového mi není známo. Pokud jste to opravdu mínil vážně, pak vás velmi prosím, abyste nejen mi, ale i široké veřejnosti tato řešení bezodkladně předestřel. Již více než dvacet let na ně totiž marně čeká.

6) Dále jste napsal, že svazáci z SMKČ se jen ohánějí slovy V. I. Lenina a na marxistickou teorii pohlížejí jako na snůšku dogmat, články víry, přejímají jen to, co se jim líbí/ hodí a K. Marxe náležitě překrucují a „stalinizují“ k obrazu svému. Jsou to dosti závažná a obvinění. Mám-li je přijmout, musím vás požádat, abyste zcela konkrétně sdělil, v čem přesně k tomu mělo dojít a také, co přesně míníte onou „stalinizací.“ Nejste-li tato obvinění schopen konkrétně doložit, pak bych předpokládal z vaší strany patřičnou omluvu.


Svým věkem již asi patřím mezi starší generaci, svým myšlením jsem však mnohem blíž oněm „svazákům“ z SMKČ, (které se, dost marně, snažíte ve svém článku pošpinit) než tomu, co prosazují současní „majitelé“ KSČM. Za starší generaci komunistů proto, prosím, nehovořte. Znám jejich názory dobře, jsou to mí vrstevníci. A vy osobně, a lidé kolem vás, než začnete hovořit o zdokonalování a vývoji marx-leninské teorie a jejím obohacování novými zkušenostmi a poznatky, měli byste se s touto napřed dokonale seznámit. O tom, že zde, na rozdíl od oněch „svazáků,“ máte dosti hluboké mezery, svědčí nejen tento váš článek, ale i výroky mnohých současných čelních představitelů KSČM. Pochopil byste pak možná, že současná KSČM je komunistická jen svým názvem. Každé mládí je radikální. A je to dobře. Byla-li by však KSČM opravdu stranou komunistickou, dokázala by, v duchu hesla o proletářích, najít společnou řeč i s jejich přímočarostí.

A aplikace hesla starých Římanů o nutnosti vyslechnut i komunisty mého smýšlení, je novinami, které zveřejnily tato vaše jednostranná obvinění, zcela „demokraticky“ odmítána. Mám to od nich písemně.

S pozdravem,
XXXP.S.
Tato reakce přišla na mou e-mailovou adresu,vzhledem k ochraně osobních údaju zde samozřejmě neuvádím skutečné jméno jejího autora.

René Závišek